اخبار برگزیده

نشست اکوتوریسم؛ اقتصاد سبز در لرستان برگزار شد

نشست اکوتوریسم؛ اقتصاد سبز در لرستان برگزار شد

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان در نشست اکوتوریسم؛ اقتصاد سبز از انتخاب واحد گردشگری سبز استان، برای اولین بار در سطح کشور خبر داد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان نشست " اکوتوریسم؛ اقتصاد سبز" با حضور مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان، مسئولین ادارات ستادی محیط زیست و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشکری، مسئولین دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی، راهنمایان تورهای گردشگری، مراکز بوم گردی، پیمانکاران تفرجگاه‌ها و مراکز گردشگری با همکاری کانون همیاران طبیعت جهاد دانشگاهی واحد لرستان در روز یکشنبه مورخ 30/4/98 در محل سالن جلسات اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان برگزار گردید.

مدیرکل حفاظت محیط زیست در ابتدای این نشست ضمن اشاره به اصل پنجاهم قانون اساسی محیط زیست گفت: محیط زیست متعلق به همه آحاد جامعه و نسل های حال و آینده است و حفاظت از این میراث ارزشمند وظیفه عمومی است.

 مهرداد فتحی بیرانوند ضمن اشاره به پتانسیل های زیست محیطی و طبیعی استان گفت: این استان با وجود وسعت نه چندان زیاد نسبت به مساحت کشوری، دارای 25 درصد تنوع زیستی کشور است و با توجه به غنای تنوع زیستی، اقلیمی، مناطق و چشم اندازهای طبیعی کم نظیر در استان و حضور گروه‌های مختلف طبیعت گردی در این مناطق، استفاده پايدار و خردمندانه از ارزش هاي زيست محيطي، ضروری است.

ایشان با بیان کلیاتی درخصوص وظایف و اهمیت بحث گردشگری به تبین ضرورت این نشست ها برای تعامل و ارتباط هرچه بیشتر مسئولین دولتی و واحدهای خدماتی گردشگری با مشارکت جوامع محلی و سازمان های مردم نهاد محیط زیست و منابع طبیعی در جهت توسعه پایدار و گردشگری مسئولانه در مناطق طبیعی پرداخت.

در ادامه این نشست کارشناسان ادارات کل حفاظت محیط زیست و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و مسئولین دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی، راهنمایان تورهای گردشگری، مراکز بوم گردی، پیمانکاران تفرجگاه ‌ها و مراکز گردشگری و همچنین اعضای سازمان های مردم نهاد محیط زیستی نقطه نظرات و پیشنهادات خود را در خصوص بحث اکوتوریسم و گردشگری مسئولانه در طبیعت عنوان نموده و بر ضرورت تشکیل و استمرار این جلسات تاکید نمودند.

الهام برنا معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان نیز ضمن بررسی راهکارها و پیشنهادات و همچنین پاسخ به سوالات مطرح شده در این نشست، به جمع بندی موضوعات بیان شده پرداخت و گفت: تشکیل کارگروه مشترکی بین دستگاه های اجرایی، کانون همیاران طبیعت جهاد دانشگاهی به عنوان انجمن محیط زیستی و پیشنهاد دهنده این طرح و نمایندگان دفاتر خدماتی، راهنماهای تورهای گردشگری و .... و همچنین برنامه ریزی برای تعامل هرچه بیشتر و برگزاری کارگاه های آموزشی برای راهنمایان واحدهای گردشگری در دستور کار خواهد بود.

وی افزود:  با همفکری و تعامل با گروه های ذیربط نسبت به تعیین معیارها و آیتم های مربوطه برای معرفی واحد ها و مراکز گردشگری نمونه از لحاظ محیط زیستی اقدام و این دفاتر و مراکز را به عنوان واحد سبز  برای اولین بار در سطح کشور معرفی خواهیم نمود.

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر