اخبار برگزیده

گردهمایی تخصصی مدرسین درس انسان و محیط زیست استان لرستان به مناسبت هفته خاک

گردهمایی تخصصی مدرسین درس انسان و محیط زیست استان لرستان به مناسبت هفته خاک

به مناسبت گرامیداشت هفته خاک (12 الی 18 اذر 97 ) گردهمایی تخصص مدرسین درس انسان و محیط زیست در مقطع متوسطه با محوریت اهمیت خاک، عوامل فرسایش و آلوده کننده آن، در روز شنبه مورخ 17/09/97 در سالن همایش جهاد کشاورزی استان لرستان برگزار گردید.
به گزارش روابط عمومی اداره کل محیط زیست استان لرستان  به مناسبت گرامیداشت هفته خاک (12 الی 18 آذر 97 ) گردهمایی تخصص مدرسین درس انسان و محیط زیست در مقطع متوسطه با محوریت اهمیت خاک، عوامل فرسایش و آلوده کننده آن، با حضور ریاست سازمان جهاد کشاورزی و مدیران کل  حفاظت محیط زیست و منابع طبیعی استان لرستان، مدرسین درس انسان و محیط زیست و مسئولین استانی در سالن همایش جهاد کشاورزی لرستان برگزارگردید.

در این گردهمایی تخصصی مدیرکل  حفاظت محیط زیست استان لرستان ضمن گرامیداشت هفته خاک، این هفته را فرصتی مناسب برای فرهنگ سازی در این حوزه و پرداختن به چالشها و بحرانهای زیست محیطی در حوزه خاک عنوان نمود.

مهرداد فتحی بیرانوند با اشاره به اینکه چالش زیست محیطی در حوزه خاک کمتر از بحران آب نیست گفت: متاسفانه سرعت فرسایش خاک در کشور بیشتر از تولید خاک است واین امر باعث از دست رفتن منابع خاک ما می شود.

فتحی بیرانوند گفت: استفاده بیش از حد سموم و کودهای کشاورزی، آنتی‌بیوتیک‌ها و هورمون‌ها در دام و آبیاری مزارع با فاضلاب‌های آلوده از عوامل  فعالیت های کشاورزی مؤثر در آلودگی خاک هستند

مدیر کل محیط زیست لرستان اظهار داشت: منابع مختلف ایجاد آلودگی مانند انواع آلاینده های کشاورزی، آلاینده های نفتی ،فلزات سنگین، ضایعات صنعتی وغیره باعث کاهش کیفیت خاک، گسترش در سطح آب های زیرزمینی و بروز سایر مشکلات زیست محیطی می گردد.

ایشان با اشاره به اهمیت فرهنگ سازی در حفاظت و حراست از محیط زیست بر نقش آموزش و پرورش در انتقال مباحث زیست به جامعه هدف دانش آموزی تاکید و عنوان نمود: وقتی اهمیت موضوعات زیست محیطی در جامعه نهادینه شود تک تک افراد در حفاظت از محیط زیست کوشا خواهند بود.

مدیرکل محیط زیست استان لرستان از تمامی مدرسان درس انسان و محیط زیست خواست تا مباحث زیست محیطی را به صورت ساده و با حساسیت فراوان برای دانش آموزان تبیین کنند تا در آینده شاهد نسلی مسئولیت پذیر در حفاظت از محیط زیست باشیم.

معاونت نظارت و پایش اداره کل محیط زیست لرستان در بخش تخصص این گردهمایی گفت: هدف از درس انسان و محیط زیست، پرورش نسلی متعهد، مسئولیت پذیر و آگاه به مسائل محیط زیست است.

الهام برنا حساس سازی دانش آموزان نسبت به محیط زیست به عنوان یکی از ارکان توسعه پایدار را از دلایل گنجانده شدن این درس در مقطع متوسطه عنوان نمود و آن را نقطه عطفی در آموزش و ترویج فرهنگ محیط زیست در سطح مدارس دانست.

ایشان از مدرسین درس انسان و محیط زیست خواست ضمن تشریح سیمای طبیعی استان برای مخاطبین، چالشها و بحرانهای زیست محیطی استان را به روشهای ساده برای آنها بیان نمایند.

در پایان این مراسم از طرف مدیر کل حفاظت محیط زیست استان لرستان از آقایان عبداله موموندی مدیر ترویج جهاد کشاورزی و دکتر مراد سپهوند رئیس مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی و منابع طبیعی استان  به پاس تلاشهای آنها در حوزه خاک با اهداء لوح سپاس و تندیس زست محیطی تقدیر بعمل آمد.

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر