اخبار برگزیده

برگزاری مراسم روز جهانی خاک در لرستان

برگزاری مراسم روز جهانی خاک در لرستان

مراسم روز جهانی خاک و گرامیداشت هفته خاک ( 12 لغایت 18 آذر) با شعار پیش به سوی رفع آلودگی خاک با حضور مسئولین استانی در خرم آباد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان لرستان،مراسم گرامیداشت روز جهانی خاک با شعار "پیش به سوی رفع آلودگی خاک" و با پاکسازی اراضی کشاورزی از پوشش های پلاستیکی باقی مانده در مزارع، با حضور معاونت  امورعمرانی استانداری، مدیرکل حفاظت محیط زیست، رئیس سازمان جهاد کشاورزی ومدیر کل پدافند غیر عامل استان لرستان، مسئول شورای سیاستگذاری ائمه جمعه در استان، فرماندار خرم آباد و تنی چند از مسئولین محلی، تشکل های زیست محیطی، کشاورزان و دانش آموزان مدارس در دهستان ده پیر خرم آباد برگزار گردید.

در این مراسم مهرداد فتحی بیرانوند مدیر کل محیط زیست لرستان با اشاره به نقش و اهمیت خاک در سلامت جامعه، فعالیتهای صنعتی، مواد شیمیایی، سموم و کودهای کشاورزی و دفع پساب ها را از  دلایل اصلی آلودگی خاک برشمرد و عنوان نمود: آلودگی خاک با میزان صنعتی سازی و میزان استفاده از مواد شیمیایی نسبت مستقیم دارد.

فتحی بیرانوندگفت: استفاده بیش از حد سموم و کودهای کشاورزی، آنتی‌بیوتیک‌ها و هورمون‌ها در دام و آبیاری مزارع با فاضلاب‌های آلوده از عوامل  فعالیت های کشاورزی مؤثر در آلودگی خاک هستند

ایشان با انتقاد از حضور کشاورزان غیر بومی در استان وکاشت محصول بدون رعایت هیچگونه اصول علمی و زیست محیطی خواستار جلوگیری از فعالیت این افراد توسط دستگاههای ذیربط شد.

وی استفاده بیش از حد از سموم و کودهای شیمیایی و رها نمودن ضایعات از قبیل پلاستیک و ظروف سموم در مزارع را از عوامل اصلی آلایندگی خاک های زراعی توسط کشاورزان غیر بومی دانست.

فتحی بیرانوند با اشاره به نقش  خاک ها به عنوان پالاینده های طبیعت از آلودگی خاک به عنوان یکی از معضلات زیست محیطی عمده در دنیا نام برد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: منابع مختلف ایجاد آلودگی مانند انواع آلاینده های کشاورزی، آلاینده های نفتی ،فلزات سنگین، ضایعات صنعتی وغیره باعث کاهش کیفیت خاک، گسترش در سطح آب های زیرزمینی و بروز سایر مشکلات زیست محیطی می گردد.

مرادپور معاون امور عمرانی استانداری هم در این مراسم با اشاره به زمانبر بودن تشکیل یک لایه خاک خواستار حفاظت بهتر و بیشتر از منابع خاک استان شد .

ایشان با عنوان اینکه وجود پلاستیک در مزارع باعث آلودگی خاکهای کشاورزی می شود از مسئولین خواست ضمن جلوگیری از رهاسازی این مواد در مزارع به فکر راهکاری جایگزین برای این موضوع باشند.

در پایان این مراسم مسئولین و دانش آموزان ضمن تشکیل حلقه انسانی  اقدام به پاکسازی پوشش های پلاستیکی در مزارع نمودند.

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر