اخبار برگزیده

مشاهده و رکورد یک گونه حشره‌خور نایاب در پراکنش حیات‌وحش استان لرستان

مشاهده و رکورد یک گونه حشره‌خور نایاب در پراکنش حیات‌وحش استان لرستان

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست لرستان از مشاهده یک گونه حشره‌خور نایاب در پراکنش حیات‌وحش این استان خبر داد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان؛ علی سالاروند با بیان این خبر  گفت؛ یک گونه حشره‌خور نایاب در لرستان برای نخستین‌بار مشاهده شده است که این حشره‌خور جزو کوچک‌ترین پستانداران ایران شناخته می‌شود.

سالاروند در این خصوص اظهار داشت؛ این گونه حشره‌خور نایاب در لرستان توسط آقای وفاپور، دانش‌آموختۀ رشته بیوسیستماتیک جانوری، در منطقه بیران‌شهر مشاهده و رکورد شده‌است و شناسایی دقیق این گونه توسط کارشناسان حیات‌وحش در دست بررسی است.

وی با اشاره به اینکه استان لرستان بیش از ۳۰ درصد تنوع زیستی کشور را دارا است افزود؛ در ایران ۱۱ گونه از دو خانواده شناسایی شده است  حشره‌خوار آب‌زی مدیترانه‌ای، حشره‌خوار آب‌زی قفقازی، حشره‌خوار دورنگ، حشره‌خوار دندان‌سفید بزرگ، حشره‌خوار دندان‌سفید کوچک، حشره‌خوار بلوچی،‌ حشره‌خوار شوشی، حشره‌خوار کوچک، حشره‌خوار خزری، حشره‌خوار بجنوردی و حشره‌خوار خانگی زندگی می کنند. در میان تمام این‌گونه‌ها، حشره‌خوار کوچک، به دلیل کوچکی جثه، به‌راحتی قابل تشخیص است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان لرستان با بیان اینکه دندان‌های تیز و مخروطی حشره‌خور نایاب مشاهده‌شده در لرستان برای شکار حشرات سازگاری یافته‌است، بیان کرد: غذای اصلی حشره‌خوار کوچک حشره‌ها هستند. حشره‌خوارها با تغذیه از تعداد زیادی از حشره‌های زیان‌آور و لارو آن‌ها، در کنترل آفت‌ها، به‌خصوص در جنگل‌ها و مزرعه‌های کشاورزی، نقش مهمی دارند.       

وی در ادمه گفت؛ حشره‌خوارها با وجود جثه‌ی کوچک و وزن بسیار کم، همیشه در حال غذا خوردن هستند . آن‌ها گاهی در طول روز، بیش تر از ۸۰ تا ۹۰ درصد وزن خود غذا می خورند. دلیل این پرخوری، سوخت‌وساز زیاد بدن آن هاست. هرچه یک جانور کوچک‌تر باشد، دمای بدن خود را زودتر از دست می‌دهد و در نتیجه، برای جبران این دمای از دست‌رفته، به غذای بیش‌تری نیاز دارد. اگر غذای کافی در دسترس کوتوله‌های حشره‌خوار قرار نگیرد، بلافاصله می‌میرند. به همین دلیل، این پستاندار کوچک هیچ گاه به خواب زمستانی فرو نمی‌رود.

سالاروند در پایان افزود؛ روند شناسایی دقیق‌تر این گونه، توسط کارشناسان حوزه حیات وحش در حال بررسی است و پس از تایید و شناسایی نهایی، اخبار تکمیلی اعلام خواهد شد
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
نسخه قابل چاپ
بيشتر
      شعار سال 1402 "سال مهار تورم و رشد تولید"